Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Arı Zehri ve Kanser

Ana Sayfa » HAYVANLAR » Arı Zehri ve Kanser
Arı Zehri ve Kanser

Kanser insanları olumsuz etkileyen Dünya’da önemli bir morbidite ve mortalite kaynağıdır. Bu hastalıkla mücadele edebilmek amacıyla pek çok farklı doğal kaynaklı üründen faydalanılmaktadır. Son yıllarda gelişen teknolojiyle beraber bu doğal kaynaklı ürünlerden elde edilen bileşiklerin anti-kanser etkilerinin moleküler mekanizmalarının aydınlatılması hedeflenmiştir.

Bu doğal ürünlerden bir tanesi olan ve sitolitik etki gösteren arı zehri bileşenlerinden faydalanılmaktadır. Arı zehri 15’ten fazla farklı peptit ve protein içermekle beraber bunlarda melittin ve fosfolipaz-A2 sitolitik özelliklerinden ötürü çok daha ilgi çekmektedir. Bu bileşenlerin spesifikliğinin artırılması amacıyla çeşitli nanoteknolojik platformlar sunulmuştur. Bu derlemede henüz çok güncel ve halen geliştirilmekte olan arı zehri bileşenlerinin çeşitli kanser türleri üzerinde in-vitro ve in-vivo uygulamalarına dair mevcut literatür bilgisi nanoteknolojik gelişmeler açısından bir araya getirilmiştir.

Kaynak : Uludağ Arıcılık Dergisi Aydan Fülden AĞAN / Meral KEKEÇOĞLU

Arı Zehri ve Kanser - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Beç Tavuğu

Beç Tavuğu 14 Temmuz 2021

Balon Güvercini

Balon Güvercini 14 Temmuz 2021

Discus Balığı

Discus Balığı 14 Temmuz 2021

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İtalyan Bal Arısı Sosyal Medya Üzerinden Para Kazanma Koç Burcu Ekim 2021 Başak Burcu Ekim 2021 Kova burcu kadınlarının 8 özelliği Rostov Güvercin

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Kezban Net – Yeraltı Edebiyatı – Budamayın Kökleniyorum - Tüm Hakları Saklıdır