Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İşçi Arılarda Gelişim ve Görev Dağılımı

Ana Sayfa » HAYVANLAR » İşçi Arılarda Gelişim ve Görev Dağılımı
İşçi Arılarda Gelişim ve Görev Dağılımı

İşçi arılar boyutları bakımından koloninin en küçük bireyleridir. Her kolonide uygulama tekniklerine göre 20.000 ila 120.000 adet işçi arı bulunabilir. Döllenmiş yumurtalardan oluşurlar ve 21 günde petek gözünden çıkarlar. Koloni içindeki ve dışındaki tüm işleri yaparak yoğun çalıştıklarından dolayı hızlıca yaşlanırlar ve ortalama 35 ila 42 gün yaşarlar. Ancak kış mevsimini arı salkımı denilen bir yapı içerisinde ısınma dışında hiçbir şey yapmadan geçirdikleri için fazla yıpranmazlar ve 5-6 ay kadar yaşayabilirler. Yumurtlama dışında kovanın tüm işlerini yaparlar. İşçi arılarda gelişme dönemine bağlı olarak kovan içi ve dışında iş bölümü vardır. Koloninin gıda ve su ihtiyacını karşılamak için nektar, polen ve propolis toplarlar, su taşırlar.

Bal arısı kolonisindeki ergin işçi arılar yaşamlarını kovan içi ve dışı olmak üzere iki dönemde tamamlarlar. Petek gözlerinin temizliği, larvaların beslenmesi, balmumu salgılama ve petek örme, kovanın havalanması, savunması, temizliği, nektarın alınarak olgunlaştırılması, polenin petek gözlerine depolanması işlerini yaptığı kovan içi bakıcılık dönemi 21 gün sürer. Bu dönemde bakıcı işçi arılar polen ve nektarı sindirerek ürettikleri besini diğer koloni bireylerine dağıtırlar. Kovan dışı hizmet ise çalışma yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Koloni ihtiyaçlarına göre kovan iç hizmetinde görevli, uygun gelişme döneminde, işçi arı bulunmaması durumunda, gelişimi en yakın bireyler bu görevi üstlenebilmektedir. Her bir dönemde işçi arılarda yaptıkları görevlere bağlı olarak organlar gelişmekte ve görev bitimi sonrasında körelmektedir. Savunma yapan işçi arılar koloni girişinde kontrol görevi yürütürken havalandırma yapan işçi arılar ise kafaları kovan uçma deliğine dönük olarak kanat çırparak içeriye temiz hava göndermektedirler.

İşçi Arıların Görev Dağılımı
Güne göre yaptıkları İşler:
0-3 Gün
Petek gözlerini temizlerler.
4-6 Gün
Yaşlı larvaları nektar ve polenle beslerler.
7-12 Gün
Genç larvaları arısütüyle beslerler.
13-18 Gün
Balmumu salgılar ve petek örerler.
19-21 Gün
Kovan savunması, havalandırılması, temizliği, nektarın alınması ve olgunlaştırılması, polenin petek gözlerine depolanması işini yaparlar.
22 ve üzeri yaşlara tarlacı denir.
Nektar, polen, propolis ve su temini yaparlar.

Kaynak : Alpay Boran

İşçi Arılarda Gelişim ve Görev Dağılımı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Beç Tavuğu

Beç Tavuğu 14 Temmuz 2021

Balon Güvercini

Balon Güvercini 14 Temmuz 2021

Discus Balığı

Discus Balığı 14 Temmuz 2021

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Evde Bebek Ürünleri Yaparak Para Kazanmak Rahibe Fizan Irkı Tavuklar En iyi kıyma makinesinin özellikleri Boğa Burcu Ekim 2021 Kova burcu erkeği nelerden hoşlanır? Propolisin Sağlık Üzerindeki Etkisi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Kezban Net – Yeraltı Edebiyatı – Budamayın Kökleniyorum - Tüm Hakları Saklıdır