Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Süs Tavuğu Yetiştiriciliği

Ana Sayfa » FİNANS » Süs Tavuğu Yetiştiriciliği
Süs Tavuğu Yetiştiriciliği

Süs tavukları yumurta verimliliklerinden ziyade görüntüleri sebebi ile tutulmakta ve çok yüksek fiyatlara alıcı bulmaktadır. Siz de süs tavuğu yetiştirerek veya üreterek para kazanabilirsiniz . Irklarına renklerine cinslerine göre ayrılan süs tavukları güvercinler gibi araba fiyatlarında satılabiliyor . Türkiye de bir elin parmakları kadar süs tavuğu resmi işletmesi vardır . Hobiciler tarafından talep edilen süs tavuğu cinslerini inceleyelim.

Brahma Tavuğu

Brahmalar cochin ve malay ırkının melezlenmesi ile elde edilmiş olan bir Asya ırkıdır. Ana olarak üç renk olmasına karşın yetiştiricilerin bu ırk üzerinde yaptığı çalışmalarla renkli varyeteler elde edilmiştir. Brahmalar güzel ve gösterişli hayvanlardır küçük ibikleri paçalı ayakları ve ön önemlisi iri ve heybetli duruşları ile hayvan severlerin beğenisini kazanmıştır. İri bir ırk olmasına rağmen büyüme hızlarının yavaş olgunluk yaşlarının uzun olması brahmaların etçi olarak ticari sürülere girmesine engel teşkil etmiştir. Brahmalar sakin hayvanlardır tavukları yaz aylarında gurk olma özelliği gösterirler.

CÜCE cochin

Büyük dev cochinlerin minyatür cinsleridir, diğer adı da pekindir. Top gibi kabarık kuyruk tüyleri çeşitli renkli paçalı ve küçük oluşları minyatür cochin leri güzel cinslerden birisi yapmıştır. Sık gurk olma özelliği gösterirler. Hayvan severler bu tavukların altında keklik ve sülün yumurtalarını koyarak yavru çıkarmaktadırlar. Pekinler büyük cochinler gibi sakin ve uysal bir yapıya sahiptirler.

Dev Cochin

Cochinler iri vücutları kabarık tüyleri ile iyi bir sergi hayvanı olarak önem taşırlar brahmalar gibi iri cins tavuk gurubuna girerler. Bir dönem için yüksek yumurtlama ve gurk olma özelliği gösterirler. Sakin ve kolay evcilleşebilen tavuklardır. Aşırı tüylenmeden dolayı iyi bir döllenme için arka kısmındaki tüylerinin kırkılması gerekir.

Barbu Danvers

Dünyada en küçük tavuk cinslerinden biridir minyatür tavuk gurubundadır duruşları ile ön gövde kısmının daha ağır olduğu izlemini verir çene altındaki sakal tüyleri güzel bir görüntü oluşturur aktif hayvanlar olmasına rağmen kolayca uysallaşabilirler.

Sultan

Sultanlar 1850 yılında Türkiye den İngiltere ye gitmiş ve buradan da bütün dünyaya yayılmıştır. Osmanlı devletinin izniyle adını Osmanlı sultanlarında alan bu hayvan bugün dünyada aranılan nadir bir süs tavuğudur. Son dönemlerde çeşitli renk çalışmaları yapılsa da ana rengi beyazdır. Başın üzerindeki tepeleri ve çene altındaki sakalları ile bütünlük içerisindedir. Mizacı sakin ve ortama kolay adapte olabilen bir cinstir.

Fizan

Fizan (Pado-Polish-Poland)Fizanlar büyük şapka gibi tepeleriyle popüler süs tavuklarıdır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yetiştirilen bu tavukların küçük ve orta boy olmak üzere iki vücut yapısında olanları ve değişik renkleri mevcuttur. Bazılarında sakal denilen alt gaga altında tüyleri olabilmektedir. Tepelerin fazla büyüdüğü dönemlerde hayvanın gözlerine girmemesine dikkat edilmelidir.

Braekel

Braekel Orta Boy Tavuk Gurubuna Giren Güzel Bir Tavuk Cinsidir. En Popüler renkleri Altın Ve Gümüş rengidir. Renkler Tavuklarda Daha Belirgindir. Horozların Tek Ve Büyük İbikleri Vardır hareketli ve aktif tavuklardır.

Habeş Tavuğu

İpeksi yumuşak tüyleri koyu deri renkleri tepeli ve paçalı olmaları habeşlere güzel ve ilginç görünüm kazandırmıştır. Habeşlerin en ilginç özelliği şüphesiz pamuk gibi yumuşak tüyleridir. Bu tüyler meraklıların en çok ilgisini çeken özellikleridir. Bahçeli kümeslerde Habeşler yağmur altında fazla kalmamalıdır. Tüyleri yumuşak ve pamuksu olduğu için yağmur suyunu direk vücut a alır ve hayvana zarar verebilir

Japonez

Japonezler eski Japon ırklarından birisidir çeşitli renk varyeteleri vardır. Özellikle erkeklerin yukarı doğru dik duran uzun kuyrukları güzel görüntü yaratır kısa bacaklarını kanatları örttüğü için bacaklarının çok az kısmı görünür. Erkeklerin dik ve büyük ibikleri vardır. Dişilerde ise ibik küçüktür. Japonezler aktif tavuklardır.

Zibrit

Minyatür gruba giren zibritler popüler bir süs tavuğudur. Kuyrukları yukarı doğru kalkık göğüsleri hafif öne çıkıktır. Zibritlerin vücudu dantel gibi çerçeveli tüylerle kaplıdır bu tüylerin bulanıklığı hatadır. Zibritler oldukça aktif ve hareketli bir yapıya sahiptir.

Yokohama

Yokohama tavukları Vücutları oldukça uzun sırtları kuyruğa doğru incelen yapıdadır. Kanatları düşük fakat vücuda yakındır kuyruk uzundur ve zarif kıvrımları vardır. Kafası küçük gaga güçlüdür adeta bir sülün gibidir. Standart ve minyatür olarak iki farlı vücut yapısında olanları vardır bu tavuklar Japonya da ulusal hazine sayılırlar.

Peki bu tavuklarla nasıl para kazanabiliriz ?  

Yetiştirdiğiniz tavukların eşleşmesi ile oluşan dolu yumurtaları satabilirsiniz .

Dolu yumurtaları kuluçka makinasında civciv haline getirip satabilirsiniz .

Süs tavuklarını kanatlı pazarlarında , ihalelerde ve internette satabilirsiniz .

 

 

Süs Tavuğu Yetiştiriciliği - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Beç Tavuğu

Beç Tavuğu 14 Temmuz 2021

Balon Güvercini

Balon Güvercini 14 Temmuz 2021

Discus Balığı

Discus Balığı 14 Temmuz 2021

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Propolisin Sağlık Üzerindeki Etkisi Akrep burcu kadınının 15 süper özelliği Tatil sonrası yıpranan saçlar için bakım önerileri Evde Yapılabilecek İş Fikirleri Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum Ödem söktürücü yöntemler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Kezban Net – Yeraltı Edebiyatı – Budamayın Kökleniyorum - Tüm Hakları Saklıdır