Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Arı Zehri ve Kanser

Ana Sayfa » HAYVANLAR » Arı Zehri ve Kanser
Arı Zehri ve Kanser

Kanser insanları olumsuz etkileyen Dünya’da önemli bir morbidite ve mortalite kaynağıdır. Bu hastalıkla mücadele edebilmek amacıyla pek çok farklı doğal kaynaklı üründen faydalanılmaktadır. Son yıllarda gelişen teknolojiyle beraber bu doğal kaynaklı ürünlerden elde edilen bileşiklerin anti-kanser etkilerinin moleküler mekanizmalarının aydınlatılması hedeflenmiştir.

Bu doğal ürünlerden bir tanesi olan ve sitolitik etki gösteren arı zehri bileşenlerinden faydalanılmaktadır. Arı zehri 15’ten fazla farklı peptit ve protein içermekle beraber bunlarda melittin ve fosfolipaz-A2 sitolitik özelliklerinden ötürü çok daha ilgi çekmektedir. Bu bileşenlerin spesifikliğinin artırılması amacıyla çeşitli nanoteknolojik platformlar sunulmuştur. Bu derlemede henüz çok güncel ve halen geliştirilmekte olan arı zehri bileşenlerinin çeşitli kanser türleri üzerinde in-vitro ve in-vivo uygulamalarına dair mevcut literatür bilgisi nanoteknolojik gelişmeler açısından bir araya getirilmiştir.

Kaynak : Uludağ Arıcılık Dergisi Aydan Fülden AĞAN / Meral KEKEÇOĞLU

Arı Zehri ve Kanser - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Karpat Arı Irkı

Karpat Arı Irkı 22 Şubat 2021

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Bal Arılarında Toplu ve Bireysel Bağışıklık Bıldırcın Yetiştiriciliği İpekböceği Desteği Kaz Yetiştiriciliği Evde Para Kazanma Bitkiler İle Aynı Odada Uyumak

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Kezban Net – Budamayın Kökleniyorum - Tüm Hakları Saklıdır