Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kafkas Bal Arısı

Ana Sayfa » HAYVANLAR » Kafkas Bal Arısı
Kafkas Bal Arısı

Dünya’da bir çok kere ödül almış en önemli 4 arı ırkından biridir.
Kafkas Arı Irkı 12.12.2004 tarih ve 25668 sayılı Resmi gazetede yayınlanan Yerli Hayvan Irk ve Hatlarının Tescili Hakkında yayınlanan 2004/39 sayılı tebliğ hükmü gereğince tescillenerek, Ardahan ve Artvin illeri genetik materyal olan kafkas arı ırkının gen merkezi olarak ilan edilmiş ve bu amaçla ırkın saf olarak korunabilmesi için her iki il izole bölge olarak diğer illerden gelecek arılara kapatılmıştır. Ardahan ili sınırları içerisinde Posof ilçesi, Artvin ili sınırları içerisinde camili köyü de bu illerin içerinde ayrıca kapalı alan olup tam izole bölge durumundadır.Bu bölgelerde ana arı yetiştiriciliği yapılmaktadır ve Türkiye’nin tüm bölgelerindeki ana arı talepleri karşılanmaktadır.
·

Ana Vatanı :
Kafkas Arısının anavatanı Kafkasya’dır. Kafkas dağlarının ve ön Kafkasların 800- 1000 m kotlarında Gri Kafkas olarak bilinen safları bulunmaktadır. Gürcistan’ın alçak yörelerinde melezleri vardır.Rusya’da altı ayrı ekotipi belirlenmiştir.Türkiye’de Camili ve Posof ekotipleri vardır.
Kafkas bal arıları, Orta Kafkasya’nın yüksek vadilerinden doğmuştur. Gümüş gri ila koyu kahverengi renktedirler. Kafkas arıları ilkbaharda daha yavaş gelişmektedir. Bu yüzdende Bahar balı üretecekler için uygun değildir. Daha çok yaz ortasındaki nektar akımları güçlü bölgeler için çok verimlidir. İtalyanlardan daha sakindirler ve yağmacılığa eğilimli değildirler aynı zamanda ortalama olarak İtalyanlar kadar üretkendirler. Aşırı miktarda propolis üretirler ve toplarsanız faydalı olabilir, aksi takdirde çok yapışkan bir propolis ürettikleri için kovanda çalışmayı zorlaştırabilir.
Kafkas arısının bir başka özelliği de, bir dağ arısı için tipik olan balı kuluçka yakınında depolamasıdır. Ayrıca balı saklamak için minimum sayıda petek kullanır; diğer bir deyişle, bir önceki çıta tamamen bal ile dolana kadar yeni bir peteğe bal koymaz. Avantajı, hasadın sonunda yarım veya kısmen dolu petek olmamasıdır, bu da balın sırlanması ve çıkarılması için büyük bir avantajdır. Kafkas arısının bu özelliği, onu daha soğuk, yağışlı veya sürekli değişen hava koşullarına sahip bölgeler için mükemmel bir seçim olarak önermektedir.

Özellikler :
Dünyanın bilinen en uzun dilli arısıdır.
Geniş ve güçlü nüfus yapmayı sever
Nispeten nazik ve agresif değidir.
Sonbaharda kuluçka üretimini durdurarak kış uyukusuna geçer
Daha erken saatlerde ve daha soğuk günlerde çalışbilir.
Bol miktarda propolis üretimi için idealdir
Yağmaya eğilimli değil.
Diğer arılardan daha iridirler. Gözden çıkan isçi arıların ağırlıkları 70 – 80 mg.dır.
Kitin esmer renktedir. Geçit formlarının ilk abdomen halkasındaki iki adet kahverengi leke bulunur.
Dağlık yöre Kafkaslarının tüm abdomen halkaları siyahtır.
Kıllarda gri renk baskındır. Erkeklerin thoraksları siyahtır.
Uzun dilleri sayesinde derin tüplü çiçeklerden de nektar toplayabilirler.
Dil uzunlukları 6.6 – 7.25 mm dır.
Ortalama 7.09 mm Cubital indeks 2.16 ile normaldir.

Kaynak : Alpay Boran

Kafkas Bal Arısı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Beç Tavuğu

Beç Tavuğu 14 Temmuz 2021

Balon Güvercini

Balon Güvercini 14 Temmuz 2021

Discus Balığı

Discus Balığı 14 Temmuz 2021

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kafkas Bal Arısı A101 22 Nisan 2021 Aktuel Ürünler Kataloğu İpekböceği Desteği Facebook’ta İlan Verebileceğiniz Alım Satım Grupları Anket Doldurarak Para Kazanmak Rostov Güvercin

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Kezban Net – Yeraltı Edebiyatı – Budamayın Kökleniyorum - Tüm Hakları Saklıdır