Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Karpat Arı Irkı

Ana Sayfa » HAYVANLAR » Karpat Arı Irkı
Karpat Arı Irkı

Karpat ve Karniyol arıları arasındaki benzerlikler çok fazladır. Hatta kardeş Adam, Kapathian dağlarından gelen arıların Karniyol ırkının bir alt türü olduğunu bile söylemiş. Ayrıca onu oğul vermeye daha az eğilimli olarak tanımlıyor, ancak bunun dışında Karpat bal arısı, Karniyol arısına kıyasla başka önemli özelliklere sahip.
Karpat arısının temel özelliklerinden biri parazitlere ve hastalıklara karşı direncidir. Yıllar boyunca, herhangi bir tedavi yöntemi kullanmamamıza rağmen, özellikle Nosema Apis sporlarının olmamasından etkilendik.

Dünyada çok sayıda koloniyi etkileyen artan sayıda patoloji olduğu düşünüldüğünde, Karpat bal arısının bu özelliği göz ardı edilmemelidir. Ne yazık ki, Karpat arısı diğer ırklar kadar popüler olmaktan ve yaygın olarak kullanılmamaktadır. Hiçbir şekilde daha iyi olduğunu ima etmiyoruz; Bizim bakış açımız, en iyi bal arısı diye bir şey olmadığı, ancak belirli bir amaca uygun olduğu yönündedir.

Bu yarışın gerilemesinin nedenlerinden biri sağlam bir seçim programının olmamasıdır. Bu, Karpat arılarının genetik potansiyelinde sürekli bir bozulmaya yol açtı ve kalitesi büyük ölçüde değişti. Karpat arılarının geliştiği bir yerde bulunmamıza rağmen, bu yerli arı için kaliteli yetiştiriciler elde etmek diğer ırklardan daha zor hale geldi. Suni tohumlama olasılığı olmadan, üremeyi sürdürmek neredeyse imkansız olurdu.
Daha önce de söylediğimiz gibi, bir seçim programının olmaması, istisnai ve mütevazı bireylerin olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, iyi bir bireyin genleri üzerinde çok sıkı bir kontrol sağlamalıyız. Valcea ilçesinden izole yerlerde birkaç istisnai yer bulacak kadar şanslıydık.

Arı yetiştiricileri olarak misyonumuz, özellikleri bakımından aynı olan yüksek kaliteli ürünler yaratmaktır. Bu, ancak uygun bir seçim programı kullanılarak sağlanabilir. Bu yaklaşımla Karpat arısının her açıdan mükemmel olduğunu güvenle söyleyebiliriz.
Karpat bölgesinde bulunan belirli bir pedo-iklim koşullarında ve melodik bazda oluşmuştur. Ülkemizdeki ılıman karasal iklim, bir bölgeden diğerine ve bir yıldan diğerine nispeten düşük ve tekdüze olmayan yağışlar ve bir mevsimden diğerine nispeten büyük sıcaklık değişimleri ile karakterizedir.

Taksonomik-ekoloji bakış açısına göre, arılarımız için, adaptif ekotipler açısından karşılık gelen beş ana alan (referans) yaygın olarak kabul edilmektedir, bazı nispeten izole edilmiş üreme popülasyonları, burada, popülasyonların transferinden etkilenmeyen popülasyonları bulma olasılığı vardır. Diğer alanlardaki gen havuzu:
Güney Tuna ovası
Alçak Karpat tepelik arazi
Transilvanya Platosu ve Batı Ovası (Banat dahil),
Moldavya Platosu
Dobrogea Platosu (Delta dahil)
Morfometri açısından karpat bal arısının temel özellikleri şunlardır:
6,02 mm ile 6,64 mm arasında hortum uzunluğu
kanat uzunluğu 9,4 – 9,6 mm geçmiş
kübital indeks (sınıflar) 2,12’den 3, 70’e
tarsus endeksi (yüzde) 54.97’den 58.56’ya
Karpat Kraliçeleri / Arıların özellikleri
kışın arıcıların işini kolaylaştıracak kadar rahat geçirirler ve sakin arılardır
Hafif propolis üreticisi
Erken ilkbahar evrimi
Hızlı bir kuluçka üretimi vardır. Mevcut nektar azaldığında azalma gider.
Hastalıklara karşı bağışıklığı çok iyidir.
Düşük yağmalm eğilimi
Sabahın erken saatlerinde ve akşamın ilerleyen saatlerinde ve serin, yağışlı günlerde çalışma
Menşe bölgeleri nedeniyle, diğer arı türlerine göre soğuk ve yağışlı günlerde arama yapma olasılıkları daha yüksektir ve kışlama için en iyiler arasında yer alırlar.
Davranışsal açıdan Romanya bal arısı ( Karpat ) petekler üzerinde çok sessiz davranan çok nazik bir arı ırkıdır. Kraliçenin sübvansiyonu ile karakterizedir (anekbali = kraliçenin doğal periyodik değişimi). Yağmaya daha az meyillidir ve ılımlı bir sürü içgüdüsüne sahiptir.
Bal hücrelerinin sızdırmazlığı ağırlıklı olarak “kuru” ve bazen orta (karışık). Yatay kovanların bakımını zorlaştıran biyolojik bir özellik olan, yüksek yoğunluklu hasat durumunda yuvayı balla bloke etmek için belirgin bir yatkınlık gösterir.

Kaynaklar:

The Carpathian Honey Bee. Characteristics and recommendations


https://apis-donau.com/product-category/carpathian-queens/

Karpat Arı Irkı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Beç Tavuğu

Beç Tavuğu 14 Temmuz 2021

Balon Güvercini

Balon Güvercini 14 Temmuz 2021

Discus Balığı

Discus Balığı 14 Temmuz 2021

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Demkeş Güvercini Aslan Burcu Ekim 2021 Bıldırcın Yetiştiriciliği Arı Zehri ve Kanser Youtube Sıralama Yükseltme Rahibe Fizan Irkı Tavuklar

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Kezban Net – Yeraltı Edebiyatı – Budamayın Kökleniyorum - Tüm Hakları Saklıdır