Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kıbrıs Arısı

Ana Sayfa » HAYVANLAR » Kıbrıs Arısı
Kıbrıs Arısı

Tarihi ve adaya gelişi:
İlk koloninin Kıbrıs’a gelişinin Asya 40 ve Suriye 60 mil uzakta olduğu düşünülürse Anakara’dan gelmesi imkansız olduğunu düşünebiliriz. Bu durumda Mısır soyundan geldiğini gösteren bazı kanıtlar var; Kıbrıs, ilk olarak MÖ 1450’de Mısır’lılar tarafından işgal edildi ve yaklaşık 850 yıl sonra Ada’da arıların olduğu biliniyor, çünkü Herodot, Afrodit tapınağının önünde asılı duran bir kafatasının içindeki sürüden bahsediyor. Modern arıcılığın ilgisi ilk olarak 1866’da Kıbrıslı arıya çekildi.

KIBRIS arısı ve özellikleri:
Sarı arı ırklarına girerler. Ana arıların sırtında ilk üç boğumda koyu siyah ince çizgileri vardır ve giderek kalınlaşır. Boğumlar belirgin turuncu renktedir. Karın altı ise soluk turuncu rengindedir.
En hızlı üreyen arı ırklarının başında gelir. Bahar gelişimleri diğer ırklara göre çok hızlıdır.
Sıcak ve rüzgarlı havalarda çalışabilir.
Çalışkan ve yavru yeteneği yüksektir
Hastalıklara, varroa akarına karşı dirençlidir.
Avrupa arılarına göre boyut olarak küçüktür. Boyuna göre kanatları oldukça uzundur. Bu sayede uzun mesafe uçabilme yeteneğine sahiptir.
Bal verimi İtalyan arısına göre düşüktür.

Oğula meyilli yüksek bir arı ırkıdır. Neslini devam ettirme çabası diğer arı ırklarına göre çok yüksektir. O yüzden büyük koloniler halinde değil de bir çok oğul vererek küçük koloniler halinde çalışırlar.
En tipik özelliği ise hırçın ve saldırgan olmasıdır. Nadiren bazı sakin türleri tespit edilmiştir.
Maalesef adaya diğer ırkların yasal yada illegal yollardan gelmesi ile zamanla melezleşmiş olsa da nadiren safkan olana rastlamak mümkün ve bunları da ben yapay tohumlama ile çoğaltıp koruma altına alma amaçlı topluyorum
Üniversiteler bünyesinde ıslah çalışmaları yapılarak Kıbrıs ana arısının genetik yapıları korunarak, uysal bal verimi yüksek bir arı ırkı meydana gelmesini umut ediyoruz.

Yazan : Alpay Boran 

Kıbrıs Arısı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Beç Tavuğu

Beç Tavuğu 14 Temmuz 2021

Balon Güvercini

Balon Güvercini 14 Temmuz 2021

Discus Balığı

Discus Balığı 14 Temmuz 2021

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Koç Burcu Ekim 2021 Drop Shipping Yöntemi İle Para Kazanma Başak burcu Kasım yorumları 2017 Anket Doldurarak Para Kazanmak 2021 Yılı Arıcılık Fuarı Ankara Yengeç Burcu Ekim 2021

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Kezban Net – Yeraltı Edebiyatı – Budamayın Kökleniyorum - Tüm Hakları Saklıdır